Wierzba wyrośnie nawet z patyczka pędu.

Wierzba wyrośnie nawet z kawałka gałęzi.

Wykorzystując taką okoliczność, powinniśmy spośród niej skonstruować niesamowite modele płotu. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie zyska unikalny wygląd i będzie się promować pośród płotów w okolicy.

Wzrastające na polach i grząskich bagnach wierzby od dawien dawna zagościły w polskich ogrodach. Upodobaliśmy je poprzez naturę i spectficzne kociaczki. Nie są uciążliwe, wymagają zaledwie do licha i trochę wilgoci oraz trochę światła. Nasycą się niby dowolną ziemią.


Mało krzewów zdoła też identycznie błyskawicznie pobudzać stracone odnogi i odrośle. Wierzby nader bezproblemowo odbudowują również swój system korzeni. Wystarczy, że skrócony względnie nawet ułamany odrost w mokrej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się i sprezentuje zaczątek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na , aby z wierzb tworzyć splecione sztachety w ogrodzeniu czy też płoty zaciemnione liśćmi. Na pewno należałoby posiadać tak śmiałe ogrodzenie. Najlepiej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, i jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakowych własności:

wytwarzają proste, długie i niesłychanie elastyczne pędy – na skutek tego można bez trudu kształtować formę ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w niedługim terminie możemy wypleść pełne przęsło na płot;
niepomiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do instalacji takiego płotu z wierzby.

Jak mamy już myśl na kształt płotu, musimy dostać pasujące wierzbowe odnogi na płot. Niestety, wytrzaśnięcie ich w wymogach autentycznych jest syzyfowe, ponieważ dziko rosnące krzewy rzadko emitują niezwykle długie oraz prostolinijne pędy. Najodpowiedniej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wybierzmy pierw punkt w skwerze, odrobinę przez nas odwiedzane i mało .Wiosenką, w marcu albo w kwietniu, posadźmy tam rozsady, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy długości 25-30 cm, jakie możemy dostać spośród dziko narastających roślin. Zanim posadzimy należy je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, tak aby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak iżby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny błyskawicznie się grubieją, wobec tego powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa folgujemy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy okazjonalnie przewyższają 2m, stąd na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu witek, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s